A keresztút, keresztvitel, keresztrefeszítés

Keresztút (Kreuzweg)

A keresztút az a másfél kilométeres útszakasz, amelyen Jézus a keresztet hordozta.
Euszébiosz és Szent Ambrus püspökök a IV. században leírták, hogy Szent Ilona, Nagy Konstantin császár anyja, hogyan kerestette meg Jézus keresztjét és építtette fel az első templomot a Golgotán a 320-as években. Később felállítottak néhány emléktáblát is a keresztút egyes helyein.

A XV. században már 12 márványtábla vagy emlékmű állt a keresztút mentén Jeruzsálemben. Ezeket stációknak vagy állomásoknak nevezték. A zarándokok megálltak az emlékművek előtt s egy kis szünetet tartottak az úton, hogy imádkozzanak és gondolkodjanak az eseményről, amely a felirat szerint ott történt. A középkorban igen látogatott volt az ottani keresztút, főleg a ferencesek vezetésével. A szentföldi zarándokok révén került Nyugat-Európába ez a lélekemelő imádság. Nemsokára emlékművekkel, szobrokkal juttatták a keresztúti ájtatosságot végzők emlékezetébe Jézus szenvedésének útját. Ekkor hét stációra osztották a keresztutat, a római hét-stációs templom mintájára. E stációjárásnak Rómában nagyobb ünnepek előtt - nagyböjt, kántorböjtök idején - bűnbánati jellege volt. Nem volt kapcsolata a keresztúti ájtatossággal. Más országokban még ennyi stáció sem volt.
Az 1600-as években alakult ki a keresztút végleges formája a 14 stációval. A barokk kor a keresztutak (kálváriák) építésének virágkora volt. Világszerte elterjedt a 14 stációs keresztút, különösen Porto Maurizio-i Szent Lénárd római ferences tevékenysége folytán. Ő maga 576 keresztutat állított fel.
A keresztút tisztelete és gyakorlata ezután egyre jobban elterjedt a keresztény országokban. Mivel a legtöbb hívőnek sohasem volt alkalma a Szentföldre zarándokolni, a városokban kezdtek építeni keresztutakat a jeruzsálemi mintájára. A szabadtéri keresztutakon minden állomást egy-egy kis kápolna vagy emlékmű jelzett a megfelelő felirattal. A legnépesebb zarándokhelyeken embernagyságú szobrok ábrázolják az egyes stációk történetét. Ma már minden katolikus templomban van egy megszentelt keresztút. Az állomásokat 14 megszámozott kép, festmény vagy dombormű jelzi. 

A keresztút az idők folyamán kiformálódott 14 állomása:
 1. Jézust Pilátus halálra ítéli;
 2. vállára veszi a keresztet; 
 3. először esik el a kereszt súlya alatt;
 4. Anyjával találkozik a keresztúton; 
 5. Cirenei Simon segíti vinni a keresztet; 
 6. egy asszony (Veronika) megtörli kendőjével Jézus arcát; 
 7. Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt;
 8. beszél a síró asszonyokhoz;
 9. harmadszor esik el a kereszt súlya alatt;
 10. megfosztják ruhájától; 
 11. keresztre szegezik; 
 12. meghal a kereszten; 
 13. leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik; 
 14. eltemetik.













Keresztvitel

Az ókorban a kereszthalálra ítélt ember büntetésének része, az elítélt a →keresztfa vízszintes gerendáját a vállán vitte a kivégzés helyére. Nyakába általában fehérre meszelt, fekete betűs címtábla volt akasztva, melyre fölírták nevét és vétkét. A kereszt függőleges szára a vesztőhelyen állt földbe ásva (→keresztrefeszítés). Jézus is maga vitte a kb. 30 kg-os keresztjét →keresztútján a →Golgotára  A kivégző menetet a centurio vezette egy szakasz katonával és a zsidó főtanács kirendeltjével. Jézus után a két lator vitte a maga keresztjét; majd a keresztreszegezést végző 4 katona  s egy újabb szakasz (Mk 15,16) ment. Az egész éjszakán át tartó zaklatásban és kínzásokban elgyöngült Jézus a keresztjét kb. a Gennath-kapuig tudta vinni, ott Cirénei Simont kényszerítették arra, hogy vigye a keresztet.



Keresztrefeszítés 
Jézus keresztje lehet latin kereszt vagy Antal-kereszt (az ilyen keresztnek nincs felső szára, T betű alakja van). A keresztet  sok esetben Mária Magdolna öleli át, akit általában kibontott, szőke hajjal ábrázolnak. Szűz Mária közelében található János evangélista és olykor még két Mária nevezetű asszony, akiket a középkortól  Mária féltestvéreinek véltek: Mária Kleofás valamint  Mária Salome (id. Jakab apostol és János evangélista anyja).  A Jézus keresztjén található négy betű egy latin mondat szavainak kezdőbetűi: Iesus Nasarenus Rex Iudaeorum (Názáreti Jézus a zsidók királya).

 Zell am Ziller

 A kereszt alatt: Szűz Mária és János evangélista
(Szent Szív templom, Innsbruck)